Prednosti Accessovih aplikacij v poslovnem okolju

Aplikacije razvite v MS Accessu predstavljajo fantastično orodje za realizacijo poslovnih priložnosti, ki nam v kratkem času povrne stroške investicije (ROI), ter izredno fleksibilnost pri prilagajanju informacijskega sistema. Omogoča nam sprotno učenje o organizaciji (znanje, za katerega sploh ne vemo, da je v organizaciji prisotno) ter iskanje najustreznejših postopkov z eksperimentiranjem.

Zmožnost Accessa pride do izraza v začetni fazi novega projekta, ko še ni jasno, ali gre za enkraten posel, ali pa za novo dejavnost. V primeru, da se nam obeta posel v vrednosti 50.000 €, ki ga lahko realiziramo samo z avtomatizacijo določenih delov poslovanja, bi v primeru, da bi za avtomatizacijo takega poslovanja potrebovali aplikacijo v vrednosti 100.000 € lahko izbirali samo med dvema opcijama: dodatno zaposlovanje ali pa prepustimo priložnost konkurenci.
Tu vskoči Access z možnostjo hitrega razvoja aplikacij. Po funkcionalnosti in izgledu se sicer ne more primerjati z izdelki narejenimi z bolj »profesionalnimi« orodji, kljub temu pa nam omogoča zajemanje in obdelavo podatkov ter izdelavo poslovne dokumentacije. Pri tem je izredno koristna možnost enostavne izmenjave podatkov z ostalimi aplikacijami paketa MS Office (Word, Excel itd.).

Access je izredno močno razvojno orodje, ki omogoča, da lahko aplikacija raste skupaj s potrebami poslovanja. Ker je čas razvoja aplikacij v Accessu običajno vsaj 5x krajši kot v močnejših razvojnih orodjih (Delphi, Visual Basic, .net, Java) lahko zelo hitro sledimo rasti poslovanja, spremembam na trgu ali v zakonodaji.

Za večino tako narejenih aplikacij bo Access dovolj močno razvojno okolje za njihovo celotno življensko dobo. Seveda pa se lahko zgodi, da rast poslovanja prerase možnosti, ki jih ponuja Access. Pri tem moramo razumeti, da predstavlja Access v resnici dvoje v enem: podatkovno bazo in razvojno okolje. Access kot baza nam zagotavlja shranjevanje do 2GB podatkov v eni Accessovi bazi (datoteki .mdb v starejših verzijah oz. .accdb v Accessu 2007). Ta datoteka se nahaja na lokalni postaji oziroma v primeru večuporabniške aplikacije na datotečnem strežniku.
Access kot razvojno okolje predstavlja grafično razvojno okolje za poizvedbe, vnosne maske in poročila ter možnost avtomatizacije z makri in/ali VBA kodo (Visual Basic for Applications).

Ko rečemo, da je poslovanje preraslo možnosti Accessa, s tem mislimo, da je količina podatkov večja, kot jo zmore Accessova baza, da je število uporabnikov zelo veliko, da potrebujemo internetni dostop do podatkov ali da so zahteve po varnosti podatkov izredno stroge.
V vseh zgornjih primerih potrebujemo močnejšo bazo podatkov (MS SQL, DB2, Oracle....). Selitev podatkov sicer opravijo različni čarovniki, vendar je v primeru, da začetna baza ni bila načrtovana s selitvijo v mislih, potrebno prestrukturirati podatke, kar je delo za izkušenega administratorja podatkovnih baz ali razvijalca.
Kar se tiče aplikacije lahko Accessovo aplikacijo uporabimo kot prototip končne aplikacije. Vsebina je že dobro definirana, zato odpadejo stroški definicije vsebine sistema. V Accessu smo s poskušanjem že določili pravilno organizacijo procesov, zato so celotni stroški razvoja močnejše aplikacije mnogo nižji, kot bi bili v primeru, če bi začeli razvoj kar takoj s profesionalnim orodjem.,br: Druga možnost je ta, da uporabimo kar Access sam kot razvojno orodje in ga povežemo z novo bazo podatkov. V tem primeru lahko pričakujemo, da bo potrebno spremeniti oz. na novo razviti samo kakih 40% aplikacije, uporabniki pa bodo še vedno deležni uporabniškega vmesnika, ki ga dobro poznajo.
Tretja možnost je hibrid – kritične dele aplikacije razvijemo z drugimi orodji (npr. .net ali Delphi), preostanek pa je še vedno v Accessu.
Obstaja tudi četrta možnost, ta je, da aplikacijo že od vsega začetka razvijemo v Accessu z mislijo, na uporabo različnih možnosti dostopa do podatkov. V tem primeru za dostop do podatkov uporabimo tehnologijo ADO, ki nam omogoča spremembo dostopa do različnih baz podatkov samo s spremembo niza s parametri za povezavo (Connection String), ki ga zapišemo v tekstovno datoteko, ki jo aplikacija prebere ob zagonu. Žal je v tem primeru produktivnost nekje vmes med tisto, ki jo omogoča Access in tisto, ko jo omogočajo bolj profesionalna orodja. Delno si pomagamo tako, da aplikacija prepiše podatke iz oddaljene baze v lokalno, takrat pa lahko že uporabimo različne čarovnike, ki nam jih ponuja Access.

Prej naštete lastnosti Accessa so verjetno prispevale k temu, da je Access najbolj populana podatkovna baza na svetu – ne le med končnimi uporabniki temveč tudi med razvijalci aplikacij. Uporabljajo ga vsi, od uporabnikov, ki so prerasli Excel, da razvijalcev, ki potrebujejo enostavno in fleksibilno orodje za reševanje manjših do srednjih problemov v hitro se spreminjajočem poslovnem okolju.